Türk kahvesi dondurmayla buluşuyor! Herkesin yaptığı içeceğin tarifi çok kolay

TÜRK KAHVESİYLE DONDURMANIN NEFİS BULUŞMASI

İster evde misafirlerinize ikram etmek için, ister sıcak yaz günlerinde serinlemek için yapabileceğiniz lezzetli bir tarifimiz var. Son dönemde Türk kahvesiyle dondurma yapımı popüler hale geldi. Geleneksel Türk kahvesinin eşsiz lezzeti dondurmanın ferahlatıcı tadıyla birleşiyor ve ortaya kahve tutkunlarını ve tatlı severleri mest edecek bir lezzet çıkıyor.

SADECE 4 MALZEMESİ VAR

Bu muhteşem içeceğin yapımı için sadece 4 malzeme yeterli. 1 tatlı kaşığı Türk Kahvesi, 1 kesme şeker, 1 fincan su, 1 tatlı kaşığı dondurma ile serinletici içeceği ortaya çıkarmak için gerekenler.

YAPIMI ÇOK KOLAY

Türk Kahvesini kişi sayısına göre pişirin. Fincana koyduğunuz kahveye 1 tatlı kaşığı dondurma ekleyin ve erimeden hemen servis edin.

MİSAFİRLERE SUNABİLİRSİNİZ

Türk kahvesiyle dondurma, hem geleneksel Türk kahvesinin eşsiz lezzetini hem de dondurmanın ferahlatıcı tadını bir araya getiren harika bir tarif. Misafirlerinize sunabileceğiniz bir içecek olmasının yanında sıcak yaz günlerinde serinlemek için de tercih edebilirsiniz. Afiyet olsun!

İTALYAN KLASİĞİNİN TÜRK VERSİYONU

Dondurmalı kahve olarak bilinen ilk tarif bir İtalyan klasiği olarak bilinen Affogato. Bir tatlı mı yoksa bir kahve çeşidi mi olduğu konusunda tartışmalar sürse de, kahve ile dondurmanın mükemmel birleşimine öncülük ettiği kesin. Dondurma ve kahvenin uyumu, özellikle acı kahveler ve kaymaklı dondurmalarda mükemmel sonuç veriyor. Affogato da, espresso ile dondurmanın birleşimi ile yapılıyor. Türkiye’de ise dünyanın en iyi kahvelerinden biri olan Türk kahvesiyle yapılabilir.

1 ÖNERİ

Dondurmalı Türk kahvesi için, vanilyalı dondurma kullanılmasını öneriliyor. Kahvenin acı tadı ile güzel bir uyum yakalayan vanilyalı dondurmanın yanında tercihe göre, kaymaklı dondurma ya da Maraş dondurması da kullanabilirsiniz. Ayrıca kakaolu ya da meyveli dondurma çeşitlerini de deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir