Bitcoin 4 ayın en düşük seviyesinde

Bitcoin, Mt. Gox borsasının 2014’te çalınan varlıkları sahiplerine dağıtmasıyla başlayan belirsizliklerin ardından sert değer kaybetti.

Lider kripto varlık 54 bin dolar seviyesinin altına inerek 53 bin 219 dolar seviyesini test etti ve böylece şubattan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Saat 90.40 itibarıyla 54 bin 357 dolardan işlem gören Bitcoin önceki kapanışın yüzde 7,67 altında hareket ediyor.

Aynı dakikalarda Ethereum yüzde 10,36’lık düşüşle 2 bin 872 dolardan alıcı buldu. Böylece Ethereum’da ise 2 ayın en düşük seviyesi görüldü.

Böylece Bitcoin, mart ayı ortasında gördüğü 73 bin 798 dolarlık zirveye ulaştığından bu yana yüzde 26’nın üzerinde değer kaybetti.

Düşüşün nedeni ne?

Analistler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarındaki düşüşün, Mt. Gox borsasının 2014’te çalınan varlıkları sahiplerine dağıtmasına yönelik sürecin başlaması nedeniyle yaşandığını belirtiyor.

Artık faaliyet göstermeyen Mt. Gox borsasının yaklaşık 10 milyar dolar değerindeki kripto varlıkları bu ay kademeli bir şekilde sahiplerine dağıtması beklenirken, bu varlıkların bir kısmının satılacağı öngörülüyor.

Analistler, ABD’deki başkanlık seçimlerine yönelik belirsizliklerin de kripto varlıklarda satış baskısı yarattığını belirtiyor. Joe Biden’ın rakip aday Donald Trump’la gerçekleştirdiği tartışma performansının ardından, Demokratların başkan adayı olarak daha az kripto yanlısı bir adayın seçilmesi olasılığına dair endişelerin de etkili olduğunu belirtiyorlar.

Diğer bir yandan bugün açıklanacak ABD istihdam verilerinin de kripto para piyasalarında oynaklığı artırabileceği ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir